fbpx

Aleksandra Piłsudska – wzór feministki? Zapomniana patronka 2023 roku

Aleksandra Szczerbińska znana jest dziś niemal wyłącznie pod nazwiskiem męża, Józefa Piłsudskiego. Przełom 2023 i 2024 roku to dobry czas, by przyjrzeć się jej własnej historii.

Juan Perón – najbardziej wpływowy prezydent w historii Argentyny

Z czego znana jest Argentyna? Z wysokiej inflacji, cyklicznych bankructw i wołowiny. Pewien związek z dwiema z tych trzech rzeczy ma Juan Domingo Perón, który rządził tym krajem przez nieco ponad dekadę, ale do dziś wywiera wpływ na jego politykę.

Na ratunek głodującej Irlandii. Paweł Edmund Strzelecki jako działacz humanitarny

„Żadne pióro nie zdoła opisać niedoli, która mnie otacza. Doszła ona obecnie do tak skrajnego stanu, że żaden opis najbardziej jaskrawy nie może być przesadny i naciągnięty” – pisał podróżnik Paweł Edmund Strzelecki o zarazie ziemniaczanej w Irlandii w połowie XIX wieku. Jaką rolę wówczas odegrał?

Wychodzić naprzeciw zwiedzającemu. Popularyzacja zbiorów Muzeum im. Mielżyńskich

Po powstaniu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w 1857 roku rozpoczęto gromadzenie zróżnicowanych zbiorów, które zamierzano udostępnić zwiedzającym. Aby jednak trafić do potencjalnie zainteresowanych osób, należało zająć się promocją muzealnej kolekcji.

„Kos” czyli zwrot ludowy w kinie

Co by było, gdyby Quentin Tarantino przeczytał „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego czy „Ludową Historię Polski” Adama Leszczyńskiego? Odpowiedź na to pytanie daje swoim najnowszym filmem Paweł Maślona. I choć jego obraz okrzyknięty został „dobrą zmianą” w polskim kinie historycznym, warto zastanowić się, czy „Kos” w ogóle jest filmem historycznym.

„Napoleon” Ridleya Scotta – wielkie fiasko filmu o „małym kapralu”

Jeden z pruskich generałów, obserwując szarżę francuskiej kawalerii podczas bitwy pod Sedanem w 1870 roku, powiedział „To piękne, ale tak się nie walczy”. Parafrazując te słowa i odnosząc je do najnowszego filmu Ridleya Scotta, można powiedzieć, że „To jest (czasami) piękne, ale tak to nie wyglądało”.

Spacerek gdańskim Szlakiem Fortyfikacji Nadmorskich

Okres letnich wakacji to czas wypoczynku i spacerów. Niektórzy lubią smażyć się na plaży, inni preferują górskie szczyty. A może tak pójść do lasu i pooglądać zabytkowy beton?

Luksusowe hotele na obrazach i starych fotografiach

W czasach pandemii musieliśmy ograniczyć podróże – szczególnie te zagraniczne. Hrabia Tytus zaprasza zatem na podróż w czasie i przestrzeni – do luksusowych hoteli belle époque i międzywojnia.

Najpiękniejsze zamki i pałace Europy na starych fotografiach

Kiedyś monarsze rezydencje, dziś  – turystyczne atrakcje. Zamki budziły zachwyt przez wieki, nic zatem dziwnego, że gdy pojawiła się fotografia, były bardzo chętnie uwieczniane na zdjęciach.

Spacerkiem po Festung Marienburg. Ukryta atrakcja Malborka

Choć Malbork słynie z wielkiego krzyżackiego zamku, miłośnicy pięknych widoków i zabytków, a zwłaszcza dawnych fortyfikacji, powinni zainteresować się jeszcze jedną atrakcją tego miasta.

80 400 ludzi złożonych w ofierze? Prawda o Wielkiej Świątyni Azteków

Wiadomo, że Aztekowie składali ofiary z ludzi, lecz otwarte pozostaje pytanie, jak wiele osób ginęło w ten sposób. Entuzjaści sensacji i zwolennicy tezy o wyjątkowym okrucieństwie tego ludu przywołują straszliwą masakrę dokonaną na inaugurację Wielkiej Świątyni. Rzekomo zabito wówczas 80 400 jeńców.

Mała haubica z wielką historią

W Warszawie nie brak różnych zabytkowych dział. Mało kto jednak zagląda za Pałac Kazimierzowski, by stanąć oko w oko z jedną z najciekawszych pamiątek militarnych, jakie można zobaczyć w stolicy.

Imperium pogrążone w żalu. Pogrzeb królowej Wiktorii w 1901 roku

„Cios, którego się obawiano, został zadany. Światowe Imperium pogrąża się w żalu po nieodwracalnej stracie. Nasza ukochana królowa, ugiąwszy się pod ciężarem lat i zaszczytów, udała się na wieczny odpoczynek. Nie ma słów, które oddałyby powszechny smutek i równie powszechne poczucie narodowej i osobistej straty” – pisał „Times” dzień po śmierci królowej Wiktorii.