W tym roku mija sto lat od debiutu polskiej delegacji na Igrzyskach Olimpijskich!
Choć po raz pierwszy oficjalnie polska delegacja pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu, Polacy – jako reprezentanci innych krajów – występowali na tej imprezie już wcześniej. Jednym z pierwszych zawodników polskiego pochodzenia był warszawiak Julian Michaux, który był szermierzem i w 1900 roku w Paryżu rywalizował w barwach Imperium Rosyjskiego. Natomiast w 1908 roku w Londynie Jerzy Gajdzik zdobył brązowy medal w skokach do wody jako członek drużyny… Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku Austrię reprezentowała tenisistka Franciszka Pietrzykowska. Cztery lata później w Sztokholmie na zawodach jeździeckich w barwach Austrii wystąpił Władysław Ponurski, a jego rywalami (jako zawodnicy z Rosji) byli Sergiusz Zahorski i Karol Rómmel.
Polski Komitet Olimpijski – a dokładniej Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich – zawiązany został w październiku 1919 roku w Krakowie, a jako jeden z celów organizacji ustalono przygotowanie polskiej „ekspedycji” na Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii w 1920 roku. Niestety, planom tym przeszkodziła wojna polsko-bolszewicka, a na pierwszy występ pod flagą biało-czerwoną na igrzyskach trzeba było czekać kolejne cztery lata. Mimo to w Antwerpii nie zapomniano o Polsce – nasza flaga pojawiła się podczas defilady na ceremonii otwarcia.
Polska delegacja zadebiutowała więc na igrzyskach w 1924 roku – najpierw na I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix, a kilka miesięcy później na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Żeby sportowcy mogli w ogóle wziąć udział w zawodach, zorganizowano zbiórkę publiczną wśród polskiego społeczeństwa.
1 z 2
Ze stolicy Francji polscy sportowcy wrócili z dwoma medalami: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyli srebro w kolarstwie torowym na dystansie 4 km, natomiast Adam Królikiewicz (i koń Picador) zajęli drugie miejsce w jeździectwie, w konkursie skoków. Cztery lata później mogliśmy cieszyć się z pierwszego olimpijskiego złota – na igrzyskach w Amsterdamie złoto w rzucie dyskiem wywalczyła Halina Konopacka. W sumie do 2024 roku polscy sportowcy przywieźli z igrzysk ponad 300 medali!
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statystyki
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.