W górach czy nad jeziorem, nad rzeką czy w luksusowym uzdrowisku – w II RP nie brakowało miejsc na wakacyjny wypoczynek. Większość mieszkańców Polski mogła jednak co najwyżej pomarzyć o solankach w Truskawcu czy plażach nad Dniestrem w Zaleszczykach i spędzała lato w swoich rodzinnych miejscowościach.

Kuracjusze podczas lekcji tańca prowadzonej przez Sama z zespołu Kataszka. Kąpielisko siarczano-solankowe Truskawiec-Pomiarki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-C-664-7, domena publiczna)
Kuracjusze na plaży w kąpielisku siarczano-solankowym Truskawiec-Pomiarki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-C-663-6, domena publiczna)
Pijalnia wód mineralnych w zdrojowisku Iwonicz Zdrój (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-1725-2, domena publiczna)
Kuracjuszki w kąpielisku siarczano-solankowym Truskawiec-Pomiarki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-C-664-6, domena publiczna)
Kuracjusze w kąpielisku siarczano-solankowym Truskawiec-Pomiarki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-C-664-5, domena publiczna)
Grupa naukowców na wczasach w Truskawcu. Fryderyk Papee (1), Władysław Henryk Abraham (2), Stanisław Ptaszycki (3), Julian Talko-Hryniewicz (4), Bronisław Gubrynowicz (5), Adam Chmiel (6) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-3, domena publiczna)
Zaleszczyki zasłynęły jako mityczne miejsce, w którym przedstawiciele polskich władz uciekający z kraju we wrześniu 1939 roku przekroczyli granicę z Rumunią (w rzeczywistości stało się to w Kutach nad Czeremoszem). Wcześniej jednak miejscowość ta znana była jako polski biegun ciepła i popularny letni kurort z pięknymi plażami nad Dniestrem (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-8121-5, domena publiczna)
Uczestnicy kongresu PEN-clubów w czasie spływu Dunajcem (fot. domena publiczna, sygn. 1-K-2023-15, domena publiczna)
Rejs krakowskich aktorów balią po Wiśle z Krakowa do Gdańska. Na zdjęciu widoczni Stanisław Gołębiowski (w środku) i Kazimierz Beroński (z lewej) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-K-12149, domena publiczna)
Artyści kabaretu „Cyganeria” na wakacjach. Stoją od lewej: Lena Żelichowska, Zula Pogorzelska, Dora Kalinówna, Konrad Tom i dyrygent Zdzisław Górzyński (1. z prawej) (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-K-11293, domena publiczna)
Aktorka Maria Andergast podczas wakacji nad jeziorem (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-M-1943, domena publiczna)
Absolwenci I Państwowego Gimnazjum im. św. Anny w Krakowie podczas wycieczki łodzią i kajakiem do Warszawy (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-1964-2, domena publiczna)
W Warszawie czy Krakowie korzystać można było z miejskich plaż, część z nich była jednak prywatna, a wstęp na nie płatny. Woda z rzeki przepływała przy nich przez duże drewniane baseny z równym dnem, co zapewniało bezpieczeństwo. Na zdjęciu boisko do siatkówki na plaży braci Kozłowskich w Warszawie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-7417-1, domena publiczna)
Potańcówka na prywatnej plaży „Poniatówka” w Warszawie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-7421-9, domena publiczna)
Waga elektryczna na „Poniatówce” (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-7421-6, domena publiczna)
Kogo nie stać było na to, by zapłacić 50 groszy za wstęp na prywatną plażę, kąpał się w rzece przy plaży dzikiej. Na zdjęciu funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji Państwowej m.st. Warszawy patrolują rzekę przy jednej z ogólnodostępnych plaż (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-B-95, domena publiczna)
Plażowano również pod Wawelem (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-3052-2, domena publiczna)
Huśtawka na plaży w Krakowie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-3052a-2, domena publiczna)
Cyganka wróży z kart młodej parze wypoczywającej w lesie w okolicach Warszawy (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-F-549-6, domena publiczna)
Dzieci w miejskiej fontannie w Katowicach (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-2108, domena publiczna)
Plażę nad Wisłą w Krakowie dzierżawiło również Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Krakowie. Działalność różnego rodzaju stowarzyszeń była dla wielu szansą na wakacje, na jakie sami nie mogliby sobie pozwolić (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-3053-4, domena publiczna)
Mecz siatkówki na plaży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Krakowie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-U-3054a-6, domena publiczna)
Obóz Związku Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA w Kasinie Małej. Uczestnicy obozu oddają honory sztandarowi podczas porannej zbiórki (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-912-2, domena publiczna)
Uczestniczki letniska Związku Młodych Polek w Skawie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-871, domena publiczna)
Bezrobotne matki na zorganizowanym przez „Caritas” wypoczynku w Czernej (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-2438, domena publiczna)
Niestety, większości mieszkańców Polski pozostawał co najwyżej odpoczynek na ławce przed domem, tak jak tej rodzinie robotniczej ze Lwowa (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-P-2225, domena publiczna)

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!