Motywy wielkanocne na kartkach z życzeniami wysyłanych sto lat temu często występowały w towarzystwie symboli nawiązujących do tematyki związanej z wyzwoleniem.

Na pocztówce namalowanej przez Wacława Boratyńskiego (1908–1939) przystojny kawalerzysta oswobadza właśnie z kolorowej pisanki bardzo rześkie kurczaki, czemu można nadać wiele znaczeń, zarówno religijnych, jak i patriotycznych.

Krakowskie wydawnictwo „Polonia”, które wydało tę kartę, działało w latach 1906–1926, zaś ten konkretny egzemplarz wysłany został z życzeniami w roku 1939.

Źródło: Biblioteka Cyfrowa Polona

 

Danuta Podolak
Kobieta z książką na głowie... - dosłownie i w przenośni. Zakochana w sztuce słowa. Legenda głosi, że urodziła się z „Trylogią” pod pachą, mikrofonem w ręce i fragmentami „Pana Tadeusza” na ustach. Tyle w tym prawdy, że lubi Sienkiewiczowskie zdania wielokrotnie złożone, pracowała w kilku stacjach radiowych i jednej telewizji oraz z zapałem interpretuje teksty literackie, nagrywając audiobooki. Aktorka, nieistniejącego już, amatorskiego teatru, którego niezapomnianą Panią Profesor była Krystyna Feldman. Prowadziła zajęcia recytatorskie dla uczniów szkoły podstawowej, reżyserowała spektakle dziecięcego teatru i organizowała warsztaty radiowe dla dzieci i młodzieży. Z radością i dumą występuje w barwach „Tytusa”. Realizuje projekt „Historia pisana głosem”. Humanistka z umysłem ścisłym, historię kocha jako wierną towarzyszkę wszelkich nauk filologicznych. Interesuje ją staropolszczyzna, lubi grzebać w wiekowych papierach. Kocha miejsca, w których to, co nowoczesne, spotyka się z tym, co dawne – na przykład biblioteki cyfrowe. Właśnie z tej miłości szpera w gazetach sprzed stu lat i szuka sposobów prababek na zdrowe, mądre i pełne uroku życie.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!